A környezetnek óriási gond lehet az ózdi lézerkémény – mégsem annyira jó ötlet?

Megosztás

Elképzelhető, hogy át kellene gondolni az egyébként a szemnek egészen biztosan gyönyörű látványt hozó lézerkémény “építését” Ózdon. A tornyok évtizedekig meghatározták a város látképét, majd eltüntették. Most a technika segítségével visszahoznák, de lehet, hogy mégsem annyira jó ötlet.

„Lézerfényből épül újra az Acélmű egyik kéménye. Ózd történelmében jelentős szerepet játszik a kohászat. Kilenc kémény magasodott annak idején a Gyár út mentén. A monumentális tornyok meghatározták a város látképét. A gyár bezárása után azonban ezeknek is mennie kellett. … A teljes kéményt pedig egy lézerfénnyel fogják megidézni. Ez a végtelenségig sugározza majd a fényt” – olvasható Ózd honlapján. Erről a Borsod24 is többször beszámolt korábban. A Telex.hu azonban rámutatott, miért lehet az erősen káros a környezetre.

Még mindig kevesen ismerik a fényszennyezés fogalmát, holott az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaiban is szerepel a fényszennyezés visszaszorítása. Egyre többen vannak, akik szerint a környezeti problémák közül a fényszennyezés az egyik, amire igazán oda kellene figyelni. A megporzó rovarok eltűnése, a biodiverzitás csökkenése erre utalnak. A jelen sorok írója évtizedek óta foglalkozik a témával – több nemzetközi bizottság és munkacsoport tagja. Folyamatosan dolgozunk a fényszennyezés visszaszorítása érdekében, de igazi áttörést nem sikerült elérni. Az erős hazai szabályozás hiányában folyamatosan születnek olyan megoldások, amik ellent mondanak a józan észnek, teljesen felesleges fényszennyezést okoznak.

Sokszor félreértelmezik a természeti vagy a fizikai folyamatok működését. Egy ilyen példa az Ózdra tervezett lézerkémény is. Elsőre talán jól hangzik az, hogy a világűr mélyébe kibocsátunk egy lézernyalábot, ami különlegességével oda vonzza majd a turistákat – de gyanítom, hogy inkább az éjszaka repülő rovarok lesznek jóval nagyobb számban a fény körül. És ez már rögtön egy ökológiai problémát jelez.

Az ózdi lézerkémény teljesítménye várhatóan 200 Wattra tehető, a Bükki Csillagoségbolt-park pedig körülbelül 15 kilométerre kezdődik. Nemcsak a Bükki Nemzeti Park érintett, a Lázbérci Tájvédelmi Körzet még közelebb van. Elég belegondolni, hogy ott is vannak védett és fokozottan védett éjszakai lepkék, amik a fényszennyezés elsődleges kárvallottjai. Védett élőlények pedig nem csak a védett területek határain belül találhatók. Nem tudjuk pontosan előre megmondani, hogy milyen távolságból vonzza majd a lézerkémény az éjszaka is repülő rovarokat. De találtak már az élőhelyüktől 40-50 kilométerre is lepkéket, amiket a mesterséges fény vonzott el természetes környezetükből. Költöző madarakat zavart meg számos esetben egy nem megszokott fénycsóva, ami végzetes is lehet számukra.

Valós probléma és nagyobb kárt okoz, mint amennyit a nézőseregnek látványként örömet?

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek